Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Miohas ile Doğal Sağlıklı Yaşam Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bitkilerin Faydaları
  4. »
  5. Aspir Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Aspir Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Aspir Yağı Nedir Faydaları Nelerdir

Aspir Yağı Nedir?

Aspir yağı, aspir bitkisinin tohumlarından elde edilen bir tür bitkisel yağdır. Yağı çıkarmak için aspir tohumları ezilir, preslenir veya kimyasal çözücülerle işlemden geçirilir.

Yağ sadece yemek pişirmede yaygın olarak kullanılmaz, aynı zamanda margarin ve salata sosları gibi bazı işlenmiş ürünlerin üretiminde de sıklıkla kullanılır . Ayrıca cildi nemlendirme ve iltihabı azaltma özelliğinden dolayı çeşitli cilt bakım ürünleri ve kozmetik ürünlerinde de bulunur.

Hafif tadı, yüksek dumanlanma noktası ve canlı renginin yanı sıra aspir de doğal olarak GDO’suzdur ve zengin bir beslenme profiline sahiptir. Aslında her porsiyon, kalp sağlığına yararlı tekli doymamış yağlar , omega-6 yağ asitleri ve E vitamini bakımından zengindir.

Aspir Yağı Faydaları

1. Kolesterol Seviyesini Düşürür

Aspir yağı, doymamış yağ asitlerini, özellikle de vücuttaki kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan omega-6 yağ asitlerini içerir. Aspir yağı ayrıca düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolü azaltan linoleik asit içerir. LDL, kalp hastalıklarının birincil belirtecidir. Aspir yağı, hiperkolesterolemiden (yani yüksek kolesterol düzeylerinden) muzdarip olan birçok kişi için bir seçimdir.

2. Diyabeti Kontrol Eder

Aspir yağının düzenli tüketimi diyabetin önlenmesine yardımcı olacaktır . Aspir yağı, insülin duyarlılığını arttırmaya yardımcı olan bitkisel kökenli çoklu doymamış yağ asitleri ile yüklüdür. Aspir yağındaki omega-6 yağ asitleri kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olduğundan diyabet hastaları tarafından da tüketilebilir. Aspir yağının da HbA1C düzeylerini düşürdüğü kanıtlanmıştır.

3. Aterosklerozu Kontrol Eder

Aspir yağı, iltihabı azalttığı ve kan damarlarının kalınlaşmasını önleyerek aterosklerozu önlediği iyi bilinmektedir . Ayrıca aspir yağındaki linoleik asit, atardamarların sertleşmesini önler. Çoklu doymamış yağ asitleri kan damarlarında yağ plaklarının oluşma olasılığını azaltır ve sağlıklı bir kalbe sahip olmaya yardımcı olur.

4. İnme

Tromboz veya iç kan pıhtılaşması riskini azaltmak ve felçleri önlemek için anti-iskemik özelliklere sahip çoklu doymamış aspir yağı kullanın. Kolesterol seviyelerini düşürdüğü ve aterosklerozu önlediği bilinmektedir.Yapılan bir araştırma, günde 8 gram aspir yağı tüketilmesi halinde göbek yağlarının azaltılmasına yardımcı olacağını söylüyor . Vücuttaki serotonin seviyesini arttırdığı için diyetinize aspir yağı eklemeniz önerilir.

Serotonin günlük dilde ‘mutluluk hormonu’ olarak da anılır ve aspir yağı tüketildiğinde serotonin salınımını uyarır. Artık depresyona girmeden kilo verebilirsiniz! Aspir yağı, yemek pişirmede uygun şekilde kullanıldığında yağ yakımına yardımcı olan ve aşırı kilo almayı önleyen omega-6 yağ asitleri açısından zengindir.

6. Kaşıntı / Kaşıntı

Aspir yağı sadece tüketildiğinde faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda vücuttaki kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek linoleik özellikleri nedeniyle uygulanması da daha faydalı olabilir. Aspir yağı vücudu nemlendirir ve kaşıntıyı önler. Banyo yaparken suya eklenirse ciltteki tüm kirlerin giderilmesine yardımcı olur. Kaşıntı ve çizilme nedeniyle cilt yüzeyinde iz bırakabilir ve aspir yağı imdada yetişebilir. Yara izlerine uygulandığında yara izlerinin açılmasına ve cildin sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olur.

7. Kalp krizi

Orta çağların başlarında aspir yapraklarının kan dolaşımını iyileştirdiğine inanılıyordu ve bugün yapılan araştırmalar aspir yağının kalp krizlerini önlemedeki faydalarını kanıtladı .

8. Adet öncesi sendromu (PMS)

Soğuk sıkım aspir yağı, yüksek linoleik asit yardımıyla vücuttaki prostaglandinleri düzenleyebilir. Prostaglandinlerin düzenlenmesi tüm hormonları izleyecek ve böylece adet döngüsü öncesinde veya sırasında ortaya çıkan karın ağrısı ve krampları gibi semptomları önleyecektir.

9. Kabızlık

Sürekli olarak kabızlık çekiyorsanız aspir yağına ihtiyacınız olabilir. Aspir yağı, kalın bağırsakta hafif bir müshil olarak çalışan ve sert dışkılarda ıkınmayı hafifleten bir kayganlaştırıcı görevi görür. Aspir yağı genel olarak mide ve bağırsakları güçlendirerek sindirime yardımcı olur. Günlük beslenmeye biraz aspir yağı eklenirse karaciğer ve dalak büyümesi de önlenebilir. Tüm yağlar tehlikeli değildir; Aspir yağı gibi olanlar bağırsakları temizlemek için mükemmeldir.

10. Antiinflamatuar

Aspir yağı, omega 6 yağ asitleri açısından zengindir ve aynı zamanda E vitamini de içerir. Bu kombinasyon, onu güçlü bir antiinflamatuar ajan haline getirir.

11. Yara İyileşmesi

Yüksek linoleik aspir soğuk sıkım yağı, uzun süredir iyileşmeyen bir yaraya uygulandığında iyileşmeye yardımcı olabilir. Ancak mutlaka doktora danışılarak yapılmalıdır çünkü yara ciddiyse ve düzgün temizlenmezse yağ sürmek sadece kir biriktirip yarayı septik hale getirir. Düzenli kullanımı vücudu cilt enfeksiyonlarından koruyacaktır.

Aspir yağı, bakteriyel enfeksiyonlardan ve zararlı serbest radikal büyümesinden koruyan ve böylece herhangi bir enfeksiyonu önleyen antioksidanlarla doludur.

Aspir Yağı ve daha birçok yağları içerisinde barındıran ürünlerimiz:

1- Miohas Ümmü Bağışıklık Destek Ürünü

 

Miohas Whatsap Destek Hattı

Miohas Whatsap Destek Hattı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir