Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Miohas ile Doğal Sağlıklı Yaşam Rehberi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bitkilerin Faydaları
 4. »
 5. Biberiye Yağı Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Biberiye Yağı Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Biberiye Yağı Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Biberiye, patates ve kavrulmuş kuzu eti üzerinde harika bir tada sahip olan aromatik bir bitkiden çok daha fazlasıdır. Biberiye yağı aslında gezegendeki en güçlü bitkilerden ve esansiyel yağlardan biridir !

11.070 antioksidan ORAC değerine sahip olan biberiye, goji berry ile aynı inanılmaz serbest radikallerle mücadele gücüne sahiptir. Akdeniz’in bu ormanlık ve yaprak dökmeyen yerlisi, hafızayı geliştirmek, sindirim sorunlarını hafifletmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve ağrıları hafifletmek için binlerce yıldır geleneksel tıpta kullanılmaktadır.

Paylaşmak üzere olduğum gibi, biberiye esansiyel yağının yararları ve kullanımları bilimsel çalışmalara göre artmaya devam ediyor gibi görünüyor, hatta bazıları biberiyenin birkaç farklı kanser türü üzerinde inanılmaz anti-kanser etkilerine sahip olma yeteneğine işaret ediyor!

Biberiye Esansiyel Yağı Nedir?

Biberiye ( Rosmarinus officinalis ), lavanta, fesleğen , mersin ve adaçayı da içeren nane familyasına ait, yaprak dökmeyen küçük bir bitkidir . Yaprakları genellikle taze veya kurutulmuş olarak çeşitli yemekleri tatlandırmak için kullanılır.

Biberiye esansiyel yağı bitkinin yapraklarından ve çiçekli üst kısımlarından elde edilir. Ağaçsı, yaprak dökmeyen bir kokuya sahip olan biberiye yağı, tipik olarak canlandırıcı ve arındırıcı olarak tanımlanır.

Biberiyenin faydalı sağlık etkilerinin çoğu, karnosol, karnosik asit, ursolik asit, rosmarinik asit ve kafeik asit dahil olmak üzere ana kimyasal bileşenlerinin yüksek antioksidan aktivitesine atfedilmiştir .

Eski Yunanlılar, Romalılar, Mısırlılar ve İbraniler tarafından kutsal kabul edilen biberiyenin yüzyıllardır uzun bir kullanım geçmişi vardır. Biberiyenin zaman içindeki daha ilginç kullanımlarından bazıları açısından, Orta Çağ’da gelin ve damatlar tarafından takıldığında düğün aşk tılsımı olarak kullanıldığı söyleniyor. Dünyanın dört bir yanında Avustralya ve Avrupa gibi yerlerde biberiye, cenazelerde kullanıldığında bir onur ve anma işareti olarak da görülüyor.

Biberiye Yağının En Önemli 5 Faydası

Araştırmalar, biberiye esansiyel yağının, bugün karşı karşıya olduğumuz birçok önemli ancak yaygın sağlık sorunlarına gelince oldukça etkili olduğunu ortaya çıkardı. Biberiye esansiyel yağını faydalı bulmanın en iyi yollarından bazıları şunlardır.

1. Saç Dökülmesini Önler ve Büyümeyi Artırır

Daha yaygın olarak erkek tipi kellik veya kadın tipi kellik olarak bilinen androgenetik alopesi , kişinin genetiği ve cinsiyet hormonlarıyla ilişkili olduğuna inanılan yaygın bir saç dökülmesi şeklidir. Dihidrotestosteron (DHT) adı verilen testosteronun bir yan ürününün, saç köklerine saldırarak kalıcı saç dökülmesine yol açtığı biliniyor; bu, her iki cinsiyet için de bir sorundur; özellikle kadınlardan daha fazla testosteron üreten erkekler için.

2015 yılında yayınlanan randomize karşılaştırmalı bir araştırma, biberiye yağının, androgenetik alopesiye (AGA) bağlı saç dökülmesi üzerindeki etkinliğini, yaygın bir geleneksel tedavi şekliyle (minoksidil %2) karşılaştırarak inceledi. Altı ay boyunca, AGA’lı 50 denek biberiye yağı kullanırken diğer 50 kişi de minoksidil kullandı.

Üç ay sonra her iki grupta da herhangi bir iyileşme görülmedi, ancak altı ay sonra her iki grupta da saç sayısında eşit derecede önemli artışlar görüldü . Doğal biberiye yağı, geleneksel tedavi şeklinin yanı sıra saç dökülmesine çare olarak da kullanıldı ve yan etki olarak minoksidil ile karşılaştırıldığında saç derisinde daha az kaşıntıya neden oldu.

Hayvan araştırmaları ayrıca biberiyenin, testosteron tedavisi nedeniyle yeniden saç büyümesi bozulan kişilerde DHT’yi engelleme yeteneğini de göstermektedir.

Biberiye yağının saç uzamasına nasıl yardımcı olduğunu deneyimlemek için ev yapımı Biberiye Nane Şampuanı tarifimi kullanmayı deneyin  .

2. Belleği Geliştirebilir

Shakespeare’in “Hamlet” adlı eserinde bu bitkinin en etkileyici faydalarından birine işaret eden anlamlı bir alıntı vardır: “Biberiye var, hatıra olsun diye. Dua et, sev, hatırla.”

Yunan bilim adamlarının sınavlarda hafızayı güçlendirmek için kullandığı biberiyenin zihinsel güçlendirme özelliği binlerce yıldır biliniyor.

Uluslararası Nörobilim Dergisi, 2017 yılında bu fenomeni vurgulayan bir çalışma yayınladı . Northumbria Üniversitesi, 144 katılımcının bilişsel performansının lavanta yağı ve biberiye yağı  aromaterapisinden nasıl etkilendiğini değerlendirdikten sonra  Newcastle araştırmacıları şunu keşfetti :

 • “Rosemary, genel hafıza kalitesi ve ikincil hafıza faktörleri açısından önemli bir performans artışı sağladı.”
 • Muhtemelen önemli sakinleştirici etkisinden dolayı “lavanta, çalışma belleğinin performansında önemli bir düşüşe neden oldu ve hem bellek hem de dikkat temelli görevlerde reaksiyon sürelerini bozdu.”
 • Biberiye insanların daha uyanık olmalarına yardımcı oldu.
 • Lavanta ve biberiye gönüllülerde bir “memnuniyet” duygusu oluşmasına yardımcı oldu.

Bellekten çok daha fazlasını etkileyen araştırmalar, biberiye esansiyel yağının Alzheimer hastalığının (AD) tedavisine ve önlenmesine yardımcı olabileceğini de biliyor. Psychgeriatrics dergisinde yayınlanan araştırmada , aromaterapinin etkileri demans hastası (17’si Alzheimer hastası) 28 yaşlı kişi üzerinde test edildi.

Sabah biberiye yağı ve limon yağı buharı, akşam ise lavanta ve portakal yağı buharı solunduktan sonra çeşitli fonksiyonel değerlendirmeler yapıldı ve tüm hastalar, hiçbir istenmeyen yan etki olmaksızın bilişsel işlevle ilgili kişisel yönelimde anlamlı iyileşme gösterdi. Genel olarak araştırmacılar, “aromaterapinin özellikle Alzheimer hastalarında bilişsel işlevleri iyileştirme konusunda bir miktar potansiyele sahip olabileceği” sonucuna vardı.

3. Karaciğer Güçlendirme

Geleneksel olarak mide-bağırsak şikayetlerine yardımcı olması nedeniyle kullanılan biberiye aynı zamanda harika bir karaciğer temizleyici ve güçlendiricidir. Kolleretik ve hepatoprotektif etkileriyle bilinen bir bitkidir .

Etkilenmediyseniz bu iki özelliği tanımlayayım.

Öncelikle “kolinerjik” olarak nitelendirilmesi biberiyenin karaciğerin salgıladığı safra miktarını artıran bir madde olduğu anlamına gelir. Hepatoprotektif, bir şeyin karaciğere zarar vermesini önleme yeteneği anlamına gelir.

Hayvan araştırmaları, biberiye ve zeytin yaprağı ekstraktlarının kimyasal olarak indüklenen karaciğer sirozu olan hayvanlarda karaciğer koruyucu faydalar sağladığını ortaya koymaktadır. Spesifik olarak, biberiye özütü karaciğerde sirozdan kaynaklanan istenmeyen fonksiyonel ve doku değişikliklerini engellemeyi başarmıştır.

4. Kortizolü Düşürmeye Yardımcı Olur

Japonya’daki Meikai Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde, beş dakikalık lavanta ve biberiye aromaterapisinin 22 sağlıklı gönüllünün tükürük kortizol düzeylerini (“stres” hormonu) nasıl etkilediğini değerlendiren bir çalışma yapıldı.

Her iki esansiyel yağın da serbest radikal temizleme aktivitesini arttırdığını gözlemleyen araştırmacılar, her ikisinin de vücudu oksidatif strese bağlı kronik hastalıklardan koruyan kortizol seviyelerini büyük ölçüde azalttığını keşfettiler.

5. Kanserle Mücadele Özellikleri

Zengin bir antioksidan olmasının yanı sıra biberiye, kanser önleyici ve iltihap önleyici özellikleriyle de bilinir.

Biberiyenin ana aktif bileşenlerinden biri karnosoldur. Cancer Letters dergisinde yayınlanan bir makaleye göre , “Karnosol, prostat, meme, deri, lösemi ve kolon kanserinde anti-kanser özelliği açısından umut verici sonuçlarla değerlendirildi.” Ek olarak, karnosolün “tümörojenik olmayan hücrelere kıyasla kanser hücrelerine karşı seçici bir toksisiteye sahip olduğu ve hayvanlara uygulandığında iyi tolere edildiği” görülüyor.

2016 yılında Nutrients dergisinde yayınlanan bir makalede , biberiye ekstraktının aşağıdaki kanserler için in vitro anti-kanser özellikleri sergilediğinin gösterildiği belirtiliyor :

 • Kolon kanseri
 • Pankreas kanseri
 • Meme kanseri
 • Prostat kanseri
 • Yumurtalık kanseri
 • Rahim ağzı kanseri
 • Mesane kanseri
 • Karaciğer kanseri
 • Akciğer kanseri

En İyi Biberiye Yağı Kullanımları

Araştırmalardan da görebileceğiniz gibi biberiye esansiyel yağı çeşitli şekillerde kullanılabilir. Biberiye yağı kullanımlarını doğal sağlık rejiminize uygulamak söz konusu olduğunda, kişisel olarak aşağıdaki kendin yap tariflerini öneriyorum:

 • Hafızayı Geliştirin:  3 damla biberiye yağını 1/2 çay kaşığı hindistancevizi yağıyla karıştırın . Boynunuzun üst kısmına sürün veya günde 1 saat boyunca dağıtın.
 • Daha iyi çalışın: Siz veya çocuğunuz yaklaşan bir sınav için bilgileri ezberlemeye mi çalışıyorsunuz? Bilişsel işlevi ve hafızayı güçlendirmek için ders çalışırken biberiye yağını dağıtın.
 • Saç Kalınlaştırıcı : Biberiye ve Lavanta ile Zeytinyağlı Saç Bakımımı  deneyin veya yukarıda bahsedilen ev yapımı biberiye nane şampuanı tarifimi de kullanabilirsiniz; bu, biberiyeyi saç derisi ve saç güçlendirmek için rutininize dahil etmenin bir başka harika yoludur.
 • Prostat Sağlığını Artırın: 2 damla biberiye yağını 1/2 çay kaşığı taşıyıcı yağla karıştırın ve testislerin altını ovun.
 • Ağrıyı Azaltın:  2 damla biberiye yağı, 2 damla nane yağı ve 1 çay kaşığı hindistancevizi yağını karıştırın ve dolaşımı artırmak ve iltihabı azaltmak için ağrıyan kaslara ve ağrılı eklemlere sürün.
 • Safra Kesesi Fonksiyonunu İyileştirin:  3 damla biberiye yağını 1/4 çay kaşığı hindistancevizi yağıyla karıştırın ve günde iki kez safra kesesi bölgesine sürün.
 • Nöropati ve Nevraljiye Yardımcı Olun:  2 damla biberiye yağı, 2 damla helichrysum yağı , 2 damla selvi yağı ve 1/2 çay kaşığı taşıyıcı yağ alın ve nöropati alanını ovalayın.

Biberiye yağını nereden satın alabilirsiniz?

Biberiye yağını sağlık mağazalarında veya internette kolaylıkla bulabilirsiniz. Tüm esansiyel yağların eşit şekilde üretilmediğini bilmek hayati önem taşımaktadır. Aslında bunların çoğu sağlığınız açısından değersizdir ve çoğunlukla sentetiktir.

Biberiye gibi esansiyel yağları satın alırken her zaman bunların yüzde 100 saf, tedavi edici nitelikte ve organik olduğundan emin olun. Biberiye esansiyel yağı lavanta, sığla , kakule, adaçayı, sedir ağacı, limon otu, sardunya , papatya ve nane yağlarıyla iyi karışır.

Son Düşünceler

 • Biberiye yağı , bize mutfak bitkisini de veren aynı bitki olan biberiye ( Rosmarinus officinalis ) bitkisinden elde edilir.
 • Biberiye esansiyel yağı alırken her zaman yüzde 100 saf, tedavi edici nitelikte ve organik olanı arayın.
 • Bilimsel araştırmalar, biberiye yağının saç dökülmesi, karaciğer fonksiyonu, yüksek kortizol seviyeleri, stres, bilişsel fonksiyon ve Alzheimer ve demans gibi hafıza sorunları dahil olmak üzere birçok yaygın ve kronik sağlık sorununa yardımcı olma yeteneğini göstermektedir.
 • Araştırmalar biberiyenin kolon, pankreas, meme, prostat, yumurtalık, rahim ağzı, mesane, karaciğer ve akciğer kanserleri de dahil olmak üzere birçok farklı kanser türüyle savaşmaya yardımcı olma yeteneğine işaret ediyor.

 

Biberiye yağı ve daha birçok yağları içerisinde barındıran ürünlerimiz:

1- Miohas Ümmü Bağışıklık Destek Ürünü

 

Miohas Whatsap Destek Hattı

Miohas Whatsap Destek Hattı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir