Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Miohas ile Doğal Sağlıklı Yaşam Rehberi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bitkilerin Faydaları
 4. »
 5. Ceviz Yağı Nedir? ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Yağı Nedir? ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Yağı Nedir ve Faydaları Nelerdir

Omega-6 ve sağlıklı omega-3 çoklu doymamış yağlarla (PUFA’lar) dolu olan ceviz , yalnızca atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz besleyici bir yemiş değildir; aynı zamanda sağlıklı bir yemeklik yağ yapmak için de kullanılır . Ceviz yağı diğer kabuklu yemiş/çekirdek yağlarından biraz daha pahalı olmasına rağmen, özellikle sebzeler, pilavlar ve makarnalar gibi yemeklerin üzerine gezdirilen “bitirme yağı” olarak küçük miktarlarda diyetinize iyi bir katkıdır.

Beslenme

Ceviz , Juglans regia ağaç türünün yenilebilir tohumlarıdır . Ceviz ağacının anavatanı Avrupa ve Asya’dır ve ürettiği tatlı yemişler için günümüzde yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Ceviz, kalp sağlığına yararlı yağ asitlerinin yanı sıra bakır, folat ve E vitamini gibi diğer besinlerle de doludur. Cevizin içindeki yağlar, çoğunlukla çeşni ve terbiye yağı olarak kullanılan ceviz yağının üzerine gezdirilerek dökülerek elde edilebilir. oda sıcaklığında veya hafifçe ısıtılarak servis edilen yiyeceklerde.

Ceviz yağı açık kahverengi renktedir ve doğal olarak hafif tatlı ve fındıksı bir tada sahiptir, bu nedenle peynir, otlar ve mantar gibi yiyeceklerle iyi uyum sağlar.

Beslenme İçeriği:

Ceviz , iltihapla mücadele etkileri olduğu bilinen omega-3’ler de dahil olmak üzere çoklu doymamış yağ asitleri açısından zengindir . Ceviz yağında yüksek miktarda alfa-linolenik asit (ALA) adı verilen omega-3 ve linoleik asit adı verilen omega-6 bulunur . Her ne kadar ALA diğer omega-3’ler (DHA ve EPA, yağlı balıklarda bulunan türler) kadar güçlü olmasa da, hala antiinflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir .

Ceviz yağı, sağlıklı yağlar içermesinin yanı sıra , ellagitanninler ve diğer polifenoller gibi antioksidanlar da sağlar . ( Siyah cevizin antioksidan bakımından “normal ceviz”den bile daha yüksek olduğunu unutmayın , ancak bu ceviz türünden yapılmış ceviz yağı bulmak nadirdir.)

Bir çorba kaşığı ceviz yağı  yaklaşık olarak şunları içerir:

 • 120 kalori
 • 13 gram toplam yağ (9 gram çoklu doymamış, 3 gram tekli doymamış ve 1 gram doymuş yağ)
 • 0 gram protein, karbonhidrat veya şeker
 • 24 miligram fitosterol
 • 2 mikrogram K vitamini (%2 DV)

Ceviz yağı zeytinyağından daha mı iyi?

Ceviz yağının dumanlanma noktası zeytinyağından bile daha düşüktür . Bu, çok fazla ısıtılırsa kimyasal bileşiminin değişeceği anlamına gelir; bu da, besleyici faydalarının çoğunu kaybeden, kokuşmuş bir yağla sonuçlanır.

Hem zeytinyağı hem de ceviz yağı sağlıklı doymamış yağ kaynaklarıdır ancak farklı tatlara sahiptirler. Dolayısıyla her ikisi de kendi nedenlerinden dolayı iyidir. Zeytinyağı aynı zamanda daha ucuz ve daha çok yönlü olduğundan daha popülerdir.

Sızma ve sızma zeytinyağı da çok yüksek sıcaklıklara ısıtılmamalıdır, ancak sızma zeytinyağı ceviz yağından daha fazla pişirilebilir. Sebzeleri sote ederken, kısa süre tavada kızartırken veya salata sosları hazırlarken zeytinyağı kullanın. Bunun yerine ceviz yağını garnitür/ çeşni olarak kullanın ; örneğin soslara, marinatlara veya pişmiş yemeklere biraz ekleyerek.

Ceviz Yağının Faydaları

1. Kardiyovasküler Sağlığı Destekler

Ceviz yağında bulunan PUFA’ların , kronik inflamasyona ve yüksek tansiyon, yüksek trigliseritler ve yüksek kan kolesterolü gibi sorunlara karşı koruyarak kalp ve kan damarlarını sağlıklı tutmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir . Bir araştırmaya göre bu yağın kalp koruyucu etkileri polifenoller, tokoferol, ALA, linoleik asit ve l-arginin içeriğinden kaynaklanıyor olabilir.

Margarin veya rafine bitkisel yağlar gibi daha az sağlıklı sıvı ve katı yağlar yerine ceviz yağı tüketmek , kalp hastalığı da dahil olmak üzere kronik iltihaplanma ile ilgili durumlara ilişkin riskinizi azaltmanın bir yolu olabilir.

2. Polifenol Antioksidanları Sağlar

Ceviz , oksidatif stres ve serbest radikal hasarıyla mücadeleye yardımcı olan ellagitanninler adı verilen polifenoller açısından zengindir .

Çalışmalar ayrıca ceviz yağının özellikle prostat, meme ve kolorektal kanserlere karşı antikanser etkileri olabileceğini göstermiştir. Bunun nedeni, ellagitanninlerden türetilen ve hücreleri hasara karşı koruyabilen ürolitin adı verilen bileşiklerdir.

Ayrıca ceviz yağının içerdiği antioksidanlar ve antiinflamatuar bileşiklerle bilişsel sağlığı desteklediği bulunmuştur .

3. Sağlıklı Cildi Destekler

Ceviz yağı, cildin dış katmanlarını nemlendirmeye ve korumaya yardımcı olan yağ asitlerini sağlayarak cilt sağlığına fayda sağlar. Bu yağı diyetinize ekleyerek cildinize, yara iyileşmesine yardımcı olurken, iltihaplı cilt bozuklukları, hücresel hasar ve kuruluk ile mücadele eden değerli besinleri sağlamaya yardımcı olabilirsiniz.

4. Metabolik Sağlığı Geliştirir

Fıstık ve tohumdan elde edilen yağların, oksidatif stres ve iltihaplanmayı önleme yetenekleri sayesinde metabolik sendroma ve tip 2 diyabet riskine karşı koruma sağladığı düşünülmektedir.

Bazı araştırmalar ceviz yağının tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri (şeker) seviyelerini ve hemoglobin A1c seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Üç ay boyunca günde 15 gram (bir çorba kaşığı) ceviz yağı almak, 2016 yılında yapılan bir çalışmada şeker hastalarında açlık kan şekeri ve hemoglobin A1c seviyelerinin önemli ölçüde azalmasına yardımcı oldu (katılımcıların kan basıncını veya vücut ağırlığını değiştirmemesine rağmen).

Nasıl Kullanılır ve Satın Alınır

Ceviz yağı alırken yapacağınız en iyi şey, tamamen kurutulmuş ve soğuk preslenmiş veya expeller preslenmiş cevizlerden yapılan kaliteli yağa biraz daha fazla para harcamaktır. Bu tür, ceviz yağı ve daha ucuz bitkisel yağların kombinasyonuyla yapılan yağ infüzyonlarından daha üstündür.

Fransa’dan (Burgundy veya Perigord gibi) veya Kaliforniya’dan elde edilen %100 saf ceviz yağını arayın; biraz daha fazla harcamak istiyorsanız ideal olarak soğuk preslenmiş olanıdır. Soğuk presleme mevcut değilse, expeller preslenmiş yağ iyi bir alternatiftir.

Bu yağı gurme mağazalarında ve özel mağazalarda veya diğer fındık bazlı yağların bulunduğu büyük süpermarketlerde bulacaksınız.

Bir şişe açıldıktan sonra yaklaşık altı ila 12 ay boyunca taze kalacaktır. Raf ömrünü uzatmak için serin ve karanlık bir yerde saklayın.

Ceviz yağı nasıl kullanılır?

Dumanlanma noktası düşük olduğundan ceviz yağını yemeklik yağ olarak kullanmayın çünkü aşırı ısınıp kolayca kokabilir. Bunun yerine bunu soğutulmuş veya önceden pişirilmiş yiyeceklere eklenebilecek bir garnitür olarak düşünün.

Ceviz yağının, cevize benzeyen, benzersiz, hafif tatlı, fındıksı bir tadı vardır (bunda sürpriz yoktur). Şunlarla iyi eşleşir:

 • makarna
 • erişte
 • eski peynirler
 • kabak ve koyu yapraklı yeşillikler gibi sebzeler
 • mantarlar
 • otlar
 • sirke
 • balık
 • taze ekmekler

İşte bazı yaygın ceviz yağı kullanımları hakkında daha fazla bilgi:

 • Salatalara fındıksı bir tat vermek için salata sosuna biraz ekleyin.
 • Makarna yemeklerinin veya pizzanın üzerine çiselemeyi deneyin.
 • Biraz yabani pirinç veya diğer tahıl yemeklerinin üzerine kaşıkla dökün.
 • Kavrulmuş balığa veya diğer yağsız proteinlere biraz ekleyin.

Ceviz yağının yerine ne koyabilirsiniz?

Tarifte ceviz yağı gerekiyorsa ancak elinizde yoksa badem yağı, fındık yağı veya sızma zeytinyağı gibi diğer benzer fındık yağlarını deneyin.

Ceviz yağını yüzünüze sürebilir misiniz?

Evet, ceviz yağı, nemlendirmeye yardımcı olmak ve yaşlanma belirtilerine neden olabilecek serbest radikal hasarlarıyla mücadele etmek için cilde uygulanabilir.

Bazı insanlar ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olmak için yüzlerine ceviz yağı sürerler ancak dezavantajı, çok fazla kullanılması pahalı bir yağ olmasıdır. Zeytinyağı, badem yağı ve argan yağı gibi daha ucuz olan diğer yüz yağları da cildi nemlendirmek ve korumak için benzer şekilde çalışabilir.

Sonuç Olarak;

 • Ceviz yağının faydaları arasında kalp-sağlıklı yağlar olan çok sayıda PUFA sağlanması yer alır. Bu yağ, kardiyovasküler sağlığın geliştirilmesine yardımcı olabilir ve oksidatif strese, iltihaplanmaya, diyabete ve yüksek kolesterole karşı savunmaya yardımcı olabilir.
 • En iyi kalite için yüzde 100 cevizden yapılan rafine edilmemiş, soğuk preslenmiş yağı tercih edin. Açık kahverengi bir renge ve tatlı, cevizli bir tada sahip olacaktır.
 • Dumanlanma noktası düşük olduğundan soğuk ve oda sıcaklığındaki yiyeceklerde kullanın. Sağlıklı yağlarını korumak için yüksek ateşte pişirmeyin.

Ceviz Yağı ve daha birçok yağları içerisinde barındıran ürünlerimiz:

1- Miohas Ümmü Bağışıklık Destek Ürünü

 

Miohas Whatsap Destek Hattı

Miohas Whatsap Destek Hattı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir