Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Miohas ile Doğal Sağlıklı Yaşam Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bitkilerin Faydaları
  4. »
  5. Haşhaş Tohumu Yağı Faydaları

Haşhaş Tohumu Yağı Faydaları

Haşhaş Tohumu Yağı Faydaları

Haşhaş Nedir 

Haşhaş tohumu yağı, otsu bir bitkinin, afyon haşhaşının veya ekmeklik haşhaşın tohumlarından elde edilir. Haşhaş bitkisi, kendine özgü kırmızı veya mor çiçekleri ve yivli başlığı olan yuvarlak kapsül benzeri meyveleriyle tanınır. Avrupa ülkelerinde bulunan tohumlar genellikle mavi olup ekmek veya hamur işlerinde kullanılırken, Hindistan, Orta Doğu ve Asya ülkelerinde bulunan beyaz haşhaş tohumları beyaz olup yemek pişirmede yaygın olarak kullanılmaktadır. Tohumları halk arasında “khus khus” olarak bilinir. Haşhaş tohumu yağı, tohumlardan soğuk sıkıştırma teknikleriyle elde edilir ve yenilebilir bir yağ olmasının yanı sıra cilt ve saç bakım ürünlerinde de bileşen olarak tüketilir

Haşhaş’ın Faydaları Nelerdir?

Doğurganlığın İyileştirilmesi

Haşhaş tohumları kadınların doğurganlığını artırmada önemli bir rol oynamaktadır. Fallop tüplerinden mukusları çıkardıkları ve hamileliğin sağlanmasına yardımcı oldukları bilinmektedir. Ayrıca cinsel isteği artırır ve libidoyu artırarak cinsel sağlığı iyileştirir.

Uykusuzlukla savaşır

Afyon Haşhaş uykuyu tetiklemede etkilidir. Sakinleştirici bir etki yarattığı bilinen tohumlar, stres seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur. Çay şeklinde tüketilebileceği gibi, macun haline getirilip ılık sütle karıştırılarak da keyifli bir uyku çekilebilir.

Kemik Gücünü Arttırır

Bakır ve kalsiyum açısından zengin olan haşhaş tohumu kemik sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur. Tohumlardaki manganez, kemikleri ciddi hasarlardan koruyan kolajen proteininin üretimine yardımcı olur.

Sindirimi İyi gelir

Haşhaş tohumları zengin bir çözünmeyen lif kaynağıdır ve sindirim sistemini güçlendirmeye ve kabızlığı etkili bir şekilde tedavi etmeye yardımcı olur.

Kardiyovasküler Sağlığı İyi gelir

Haşhaş tohumlarında bol miktarda diyet lifi bulunur. Vücuttaki zararlı kolesterol seviyelerinin azaltılmasında ve iyi kolesterol seviyelerinin yüksek tutulmasında rol oynarlar. Haşhaş tohumları aynı zamanda demir açısından da zengindir ve kan dolaşımını iyileştirir. Haşhaş tohumlarının kullanımıyla kan basıncı seviyeleri kontrol altında tutulur ve ayrıca kalp-damar hastalıkları riskini azaltmada faydalı olan Omega-3 yağ asitlerini de içerir.

Ağız Ülserlerininde Etkilidir

Haşhaş tohumlarının vücut üzerinde serinletici etkisi olduğundan ağız ülserlerine karşı mükemmel bir tedavi olduğu bilinmektedir. Ancak bu ideolojiyi destekleyen yalnızca sınırlı sayıda araştırma bilinmektedir.

Kan Basıncının Düzenlenmesinde etkilidir

Haşhaş tohumlarının önemli bir bileşeni olan oleik asidin kan basıncı düzeylerini düşürdüğü bilinmektedir .

Gözlere iyi gelir

Haşhaş tohumlarındaki çinko ve antioksidan içeriği, görüşün iyileştirilmesine ve Makula Dejenerasyonu gibi göz hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olur.

Bilişsel İşlevlerde etkilidir

Haşhaş tohumları demir açısından zengindir. Bu, kanın temizlenmesine ve kandaki hemoglobin seviyelerinin artmasına yardımcı olur. Haşhaş tohumlarının tüketimi kan dolaşımını iyileştirebilir ve bu da beyniniz de dahil olmak üzere vücudunuzun her yerine optimum oksijen sağlanmasına neden olur. Bu, nörotransmiterlerin verimli bir şekilde çalışmasına ve beynin bilişsel işleyişini iyileştirmesine yardımcı olabilir.

Böbrek Taşlarının Tedavisine Yardımcı Olur

Haşhaş tohumlarındaki potasyum içeriği böbrek taşlarının tedavisine yardımcı olur ve aynı zamanda yeniden oluşmasını da önler.

Tiroide iyi gelir

Çinko, tiroid bezleri için çok önemli bir elementtir ve zengin çinko içeriği sayesinde Haşhaş tohumları, tiroidin düzgün işleyişinde çok önemli bir rol oynar.

Diyabet Tedavisi

Haşhaş tohumları diyabetik beslenmede ayrılmaz bir yer tutar . Tohumlardaki manganez diyabet tedavisine yardımcı olur.

Doğal Analjezik

Nesiller boyunca haşhaş tohumları ağrıyı hafifletmek için denenmiş ve test edilmiş bir seçenek olmuştur. Birçok eski tıp doktoru, hastalarını ağrı ve rahatsızlıktan kurtarmak için Haşhaş tohumlarının analjezik özelliklerini kullanmıştır. Bazı raporlar, ağrıyı azaltmak için tohumların sıcak suda karıştırılmasıyla yapılan Haşhaş çayının tüketilmesini de önermektedir. Haşhaş tohumunun Afyon çeşidinde ağrı kesici özelliği oldukça yüksektir.

Kepek tedavisinde yardımcı olur

Islatılmış haşhaş tohumu, beyaz biber ve asılı lordan bir macun hazırlayın ve saçınıza uygulayın. Yarım saat bekletin ve yıkayın. Kepek oluşumunu önlemek için düzenli olarak kullanın.

Zihinsel sağlığı teşvik eder

Kuru haşhaş tohumları, insan vücudu üzerinde bazı faydalı etkileri olan çok az miktarda afyon alkaloitleri içerir. Sinirsel sinirliliği yatıştırmaya yardımcı olur ve ağrı kesici görevi görür. Haşhaş tohumu içeceği ayrıca vücuttaki kortizol seviyelerini azaltır ve stres seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olur.

Haşhaş Tohumu Yağı ve daha birçok yağları içerisinde barındıran ürünlerimiz:

1- Miohas Ümmü Bağışıklık Destek Ürünü

 

Miohas Whatsap Destek Hattı

Miohas Whatsap Destek Hattı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir