Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Miohas ile Doğal Sağlıklı Yaşam Rehberi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bitkilerin Faydaları
 4. »
 5. Kabak Çekirdeği Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kabak Çekirdeği Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kabak Çekirdeği Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Balkabağı düşüncesi sizi sonbahara, latteye ve turtaya karşı kaşındırabilir, ancak balkabağının artık sadece sonbahar için olmadığını öğrenmek üzeresiniz – eğer tüm yıl boyunca hastalıklarla savaşmak istiyorsanız, öyle! Aslında kabak çekirdeği yağı, tıpkı fayda açısından zengin çörek otu yağı gibi, metabolik ve fizyolojik sağlığınızı iyileştirmek için yanınızda bulundurmanız ve günlük olarak kullanmanız gereken kullanışlı bir malzemedir .

Triptofan , doymamış yağ asitleri ve yüksek düzeyde antioksidatif maddelerle dolu olan bu sessiz şampiyon, hem erkeklere hem de kadınlara uzun bir fayda listesi sağlar. Bu küçük tohumlardan elde edilen yağ doğru şekilde çıkarıldığında (rafine edilmediğinde) , olasılıklar neredeyse sonsuzdur!

Kabak çekirdeği yağı, yüksek karotenoid ve yağda çözünen vitamin içeriği sayesinde uzun süredir özellikle prostat hastalıkları başta olmak üzere hastalıkların önlenmesinde uygun bir bileşen olarak kabul edilmektedir. Bu iyi bilinen kullanımının yanı sıra araştırmalar, saç dökülmesi, diyabet ve hatta kanserle mücadele eden insanlara da faydalar sağladığını göstermiştir.

Kabak Çekirdeği Yağı Nedir?

Pepita yağı olarak da adlandırılan kabak çekirdeği yağı, kabak çekirdeğinden elde edilen yağdır. Yağının elde edildiği iki ana kabak türü vardır; her ikisi de Cucurbita bitki cinsine aittir. Biri Cucurbita pepo, diğeri ise Cucurbita maxima .

Kabak çekirdeği yağı çıkarma işlemi birden fazla yolla yapılabilmektedir. Soğuk preslenmiş bir yağ seçmek istiyorsunuz; bu, yağın kabak çekirdeğinden ısı yerine basınç kullanılarak çıkarıldığı anlamına gelir. Soğuk presleme yöntemi tercih edilir çünkü yağın, ısıya maruz kalma nedeniyle kaybolacak veya zarar görecek yararlı antioksidanlarını korumasına olanak tanır.

Araştırmalar, soğuk basınç kullanılarak kabak çekirdeğinden elde edilen yağın “antioksidan ve antimikrobiyal maddeler gibi birçok sağlıklı bileşenin önemli bir kaynağı” olduğunu gösteriyor.  Rafine yağlar, ısı ve kimyasallar kullanılarak yapılır ve sonuç olarak daha az besleyici ve sağlıklı nihai ürünler üretir.

Kabak çekirdeği yağı ne için kullanılır? Kabak çekirdeği yağının birçok kullanım alanını ve faydasını öğrenmek üzeresiniz .

Sağlık yararları

 1. Enflamasyonu azaltır
 2. Kanser Hastalarına Beslenme Yardımı
 3. Prostat Sağlığına İyi Gelir
 4. Zihinsel Sağlığı Teşvik Ediyor
 5. Erkeklerde Saç Dökülmesiyle Mücadele Eder
 6. Kalp Sağlığına İyi Gelir
 7. Diyabetin Yönetilmesine Yardımcı Olur
 8. Aşırı Aktif Mesaneyi Rahatlatır

1. İnflamasyonu Azaltır

Doymuş yağları sağlıklı, doymamış yağlarla değiştirmek vücudunuzdaki iltihap miktarı üzerinde derin bir etki yapar. Aslında, 2015 yılında yapılan bir araştırma, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı ve aterosklerozdan (atardamar duvarlarında plak birikmesi) muzdarip kişilerin diyetinde kakao yağının kabak çekirdeği yağı ile değiştirilmesinin, bu hastalıkların test denekleri üzerindeki etkilerini azalttığını buldu .

Hastalıksız bir hayat yaşamak istiyorsanız beslenmenize antiinflamatuar gıdaları ve takviyeleri eklemek, yapmanız gereken en önemli eylemlerden biridir.

2. Kanser Hastalarına Beslenme Yardımı

Doğru okudun! Kanserin bir “tedavisi” olmasa da, kabak çekirdeği yağının kanser hastalarının sağlığını desteklediği ve/veya kanser riskini azalttığı çeşitli çalışmalarda kanıtlanmıştır.

Kabak çekirdeği, menopoz sonrası kadınlarda meme kanseri riskini azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmış bir sebze tohumudur. Almanya’daki Rostock Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nün ek araştırmaları, kabak çekirdeğinin meme kanserini muhtemelen önleme ve tedavi etmede besin değerinin bulunduğunu ortaya çıkardı.

Gelecek kadınlar kadar erkekler için de umut verici; kabak çekirdeği prostat kanseri hücrelerinin büyümesini de azaltabilir veya engelleyebilir.

Şu anda kanser tedavisi görenler için kabak çekirdeği yağı da yaygın sorunlara çözüm olabilir. Hint Biyokimya ve Biyofizik Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma çalışması , kabak çekirdeği yağının antioksidan özelliklerinin radyasyon için bir filtre oluşturduğunu ve çeşitli kanser türleri ve ayrıca romatoid artrit için bir tedavi olan metotreksattan kaynaklanan ince bağırsak hasarına karşı koruma sağladığını veya önlediğini ortaya koymaktadır.

3. Prostat Sağlığına İyi Gelir

Belki de kabak çekirdeği yağının sağlık açısından en iyi belgelenmiş yardımı, sağlıklı bir prostatın korunmasındaki büyük etkinliğidir. Prostat kanserine karşı koruduğu biliniyor ancak genel olarak prostat sağlığına da iyi geliyor.

Uzun süredir prostat sağlığı için halk ilacı olarak kullanılan araştırmalar, kabak çekirdeği yağının , özellikle iyi huylu prostat hiperplazisi (yaşa bağlı prostat büyümesi) durumunda genişleyen prostatın boyutunu azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

2009 yılında yayınlanan bir araştırma, altı ay boyunca her gün 320 miligram kabak çekirdeği yağı tüketen erkeklerin semptomlarında azalma ve yaşam kalitesinde iyileşme görüldüğünü ortaya koyuyor. Araştırmacılar kabak çekirdeği yağının (aynı zamanda saw palmetto yağının) “klinik olarak güvenli olduğu ve iyi huylu prostat hiperplazisi için tamamlayıcı ve alternatif tıp tedavileri olarak etkili olabileceği” sonucuna vardı.

Bu nedenle kabak çekirdeği yağı kullanımı prostat sağlığını iyileştirmenin üç adımından biridir !

4. Zihinsel Sağlığı Teşvik Ediyor

Hepimizin beynimizin ve zihinsel durumlarımızın sağlığını dikkate almamız gerekiyor. Hayvan deneklerinin kullanıldığı çalışmalar, kabak çekirdeğinin etkileyici anti-depresif etkilerini ve standart ilaçlara benzer şekilde depresyonu azalttığını göstermektedir.

5. Erkeklerde Saç Dökülmesiyle Mücadele Eder

Kabak yağı saçınıza iyi gelir mi? Sağlıklı bir diyette hormonların yönetimi, androjen hormonu DHT’deki (dihidrotestosteron) artışla bağlantılı olduğundan saç dökülmesini durdurmanın ve/veya tersine çevirmenin anahtarıdır. Kabak çekirdeği, hormonları dengelemeye yardımcı olan ve dolayısıyla saç büyümesine fayda sağlayan çinko içeriği nedeniyle saç dökülmesine çare görevi görür.

Kabak çekirdeği yağı saçları yeniden büyütebilir mi? Bazı araştırmalara göre yardımcı olabilir. 2014 yılında yapılan çift-kör, plasebo kontrollü bir denemede, kabak çekirdeği yağının saç dökülmesine faydaları açıkça ortaya çıktı; 24 hafta boyunca bu yağı alan erkeklerin saç sayısında ortalama yüzde 40’lık bir artış görüldü.

6. Kalp Sağlığı İçin Harika

Antiinflamatuar bir takviyenin kalp için harika olması şaşırtıcı mı? Kabak çekirdeği yağı, nitrik oksit üretimini içerebilen bir süreç sayesinde antihipertansif ve kardiyoprotektif etkiler gösterir, bu da sizi kalp hastalığından ve/veya kalp krizlerinden koruyabileceği anlamına gelir.

Climacteric: Uluslararası Menopoz Derneği Dergisi’nde yayınlanan 35 kadın üzerinde yapılan randomize, çift kör, plasebo kontrollü pilot çalışmaya göre, aynı zamanda diyastolik kan basıncını düşürürken HDL “iyi” kolesterolü yükseltiyor ve menopoz sonrası kadınlarda menopoz semptomlarını iyileştiriyor.

7. Diyabeti Yönetmeye Yardımcı Olur

Diyabetin birçok nedeni vardır ve bunlardan biri de yetersiz beslenmedir. Hem tip 1 hem de tip 2 diyabet, iyi beslenme stratejileri ve takviyeleri ile yönetilebilir ve hatta tedavi edilebilir . Araştırmalar meyve posası, çimlenmemiş tohumlardan elde edilen yağ ve çimlenmiş kabak çekirdeğinden elde edilen proteinin hepsinin kan şekerini düşürücü özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Bu, kabak çekirdeği yağının herhangi bir diyabetik diyet planına iyi bir katkı olmasını sağlar .

8. Aşırı Aktif Mesaneyi Rahatlatır

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde 2014 yılında yayınlanan bir araştırma, kabak çekirdeği yağı özlerinin (hem Cucurbita pepo hem de Cucurbita maxima çeşitlerinden) idrar bozukluklarını, özellikle de aşırı aktif mesaneyi etkili bir şekilde tedavi ettiğini öne sürüyor. Bu, bu yağı tüketmenin sağlıklı bir boşaltım sistemini korumanın önemli bir parçası olduğunu gösterir.

Kabak Çekirdeği Yağı ve daha birçok yağları içerisinde barındıran ürünlerimiz:

1- Miohas Ümmü Bağışıklık Destek Ürünü

 

Miohas Whatsap Destek Hattı

Miohas Whatsap Destek Hattı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir