Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Miohas ile Doğal Sağlıklı Yaşam Rehberi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bitkilerin Faydaları
 4. »
 5. Üzüm Çekirdeği Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Üzüm Çekirdeği Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Üzüm Çekirdeği Yağı Nedir Faydaları Nelerdir

Bugünlerde hangi yağları alacağınızdan ve hangilerini atlayacağınızdan emin değilseniz kesinlikle yalnız değilsiniz. Yemeklik yağlar dünyası gerçekten kafa karıştırıcı olabilir – yağları “preslemek” için farklı yöntemler, ideal pişirme sıcaklıkları, çeşitli duman noktaları vb. hakkındaki tüm konuşmalarla birlikte – ve üzüm çekirdeği yağı bu konuyu daha da netleştirmiyor.

Üzüm çekirdeği yağı biraz tartışmalı bir yemeklik yağdır. Bir yandan, bir miktar tekli doymamış yağ içermesi bakımından fayda açısından zengin zeytinyağına benzer .

Bazı görüşlere göre üzüm çekirdeği yağı neden zararlı olabilir ? Çoğunlukla çoklu doymamış yağlardan (PUFA’lar), özellikle de omega-6’lar ve omega-9’lar olarak adlandırılan türlerden yapıldığı için .

Doğru dozlarda bu yağlar antiinflamatuar olabilir ve hormon üretimi, beyniniz, kalbiniz ve daha fazlası için sağlığı teşvik edebilir. Ancak üzüm çekirdeği yağındaki yüksek PUFA ve omega-6 seviyeleri kötü haber olabilir; çünkü çoğu insan zaten diyetlerinde bu yağ asitlerinden çok fazla miktarda alıyor.

Üzüm Çekirdeği Yağı Nedir?

Üzüm çekirdeği yağı, üzüm ( Vitis vinifera L. ) tohumlarının preslenmesiyle elde edilir . Bilmediğiniz şey ise bunun genellikle şarap yapımından arta kalan bir yan ürün olduğudur .

Şarap yapıldıktan sonra üzümlerin suyu sıkılıp çekirdekleri geride bırakılarak ezilmiş çekirdeklerden yağlar elde edilir. Yağın bir meyvede tutulması tuhaf görünebilir, ancak aslında meyve ve sebzelerde bile hemen hemen her tohumun içinde az miktarda bir tür yağ bulunur.

Şarap yapımının bir yan ürünü olarak yaratıldığı için üzüm çekirdeği yağı yüksek verimde bulunur ve genellikle pahalıdır.

Üzüm çekirdeği yağı ne için kullanılır? Üzüm yağını sadece yemek pişirmekle kalmaz, nemlendirici etkisinden dolayı cildinize ve saçınıza da uygulayabilirsiniz.

Sağlık yararları

1. PUFA Omega-6, Özellikle Linoleik Asit Açısından Çok Yüksek

Çalışmalar, üzüm çekirdeği yağındaki yağ asidinin en yüksek yüzdesinin, bir tür esansiyel yağ olan linoleik asit (LA) olduğunu bulmuştur ; bu, onu kendi başımıza yapamayacağımız ve onu yiyeceklerden almamız gerektiği anlamına gelir. LA, sindirildikten sonra gama-linolenik asite (GLA) dönüştürülür ve GLA’nın vücutta koruyucu rolleri olabilir.

GLA’nın bazı durumlarda, özellikle de DGLA adı verilen başka bir moleküle dönüştürüldüğünde kolesterol düzeylerini ve iltihabı azaltabildiğini gösteren kanıtlar var . Ayrıca trombosit agregasyonunu azaltıcı etkileri nedeniyle tehlikeli kan pıhtılaşması riskinin azaltılmasına da yardımcı olabilir .

Uluslararası Gıda Bilimi ve Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma,   ayçiçek yağı gibi diğer bitkisel yağlarla karşılaştırıldığında üzüm çekirdeği yağı tüketiminin aşırı kilolu veya obez kadınlarda inflamasyonu ve insülin direncini azaltmada daha faydalı olduğunu bile buldu.

Bir hayvan araştırması ayrıca üzüm çekirdeği yağı tüketiminin antioksidan durumunu ve yağ asidi profillerini (vücutta derinin altında depolanan yağ türleri) iyileştirmeye yardımcı olduğunu buldu.

2. İyi E Vitamini Kaynağı

Üzüm çekirdeği yağı, çoğu insanın daha fazla kullanabileceği önemli bir antioksidan olan iyi miktarda E vitamini içerir. Zeytinyağıyla karşılaştırıldığında E vitamininin yaklaşık iki katı kadar sunar.

Bu çok büyük çünkü araştırmalar, E vitamininin faydalarının arasında hücreleri serbest radikal hasarından korumayı , bağışıklığı desteklemeyi, göz sağlığını, cilt sağlığını ve diğer birçok önemli vücut fonksiyonunu içerdiğini gösteriyor.

3. Sıfır Trans Yağlı ve Hidrojenlenmemiş

Farklı yağ asitlerinin hangi oranlarının en iyi olduğu konusunda hâlâ bazı tartışmalar olabilir, ancak trans yağların ve hidrojene yağların tehlikeleri hakkında hiçbir tartışma yoktur  , bu yüzden bunlardan kaçınılmalıdır.

Trans yağlar genellikle ultra işlenmiş gıdalarda , fast foodlarda, paketlenmiş atıştırmalıklarda ve kızarmış yiyeceklerde bulunur . Kanıtlar, bunların sağlığımız için kötü olduğunu o kadar açık ki, bazı durumlarda artık yasaklanmış durumdalar ve birçok büyük gıda üreticisi bunları tamamen kullanmaktan vazgeçmeyi taahhüt ediyor.

4. Nispeten Yüksek Duman Noktası

Bir yağın veya yemeklik katı yağın dumanlanma noktası, yanma noktasını veya yağın kimyasal yapısını olumsuz yönde değiştirerek oksitlenmeye başladığı sıcaklığı ifade eder. Rafine edilmemiş yağlarda bulunan faydalı besinler, yağ aşırı ısıtıldığında yok olur; ayrıca tadı da çekici olmayabilir.

PUFA’lar genellikle yemek pişirmek için en iyi seçim değildir çünkü kolayca oksitlendikleri ve “toksik” hale gelmelerine neden oldukları bilinmektedir. Bununla birlikte üzüm çekirdeği yağı, zeytinyağına ve diğer bazı PUFA yağlarına göre orta derecede daha yüksek bir dumanlanma noktasına sahiptir.

421 derece Fahrenheit duman noktasıyla soteleme veya fırında pişirme gibi yüksek sıcaklıkta pişirme için uygundur, ancak yine de derin kızartma önerilir. Karşılaştırma yapmak gerekirse, avokado yağının dumanlanma noktası yaklaşık 520 derecedir, tereyağı ve hindistancevizi yağının dumanlanma noktası 350 derecedir ve zeytinyağının dumanlanma noktası yaklaşık 410 derecedir.

Üzüm Çekirdeği Yağı ve Zeytinyağı

Üzüm çekirdeği yağı zeytinyağından daha mı iyi? Peki avokado yağı ?

Tıpkı diğer bitkisel yağlar gibi (mısır, aspir, soya fasulyesi veya ayçiçeği veya kanola yağı  gibi  ), üzüm çekirdeği yağı da az miktarda E vitamini gibi vitaminlerin yanı sıra PUFA’lar içerir.

PUFA tüketimi, kolesterol seviyelerinin düşürülmesi, kalp sağlığının iyileştirilmesi ve diğer bazı faydalarla ilişkilendirilmiştir, ancak omega-3’ler, tekli doymamış yağlar ve doymuş yağlar gibi diğer yağlarla orantılı olarak PUFA alımıyla bir denge kurmak önemlidir.

Üzüm çekirdeği yağındaki omega-6 miktarını diğer yağlarla karşılaştırırsak üzüm çekirdeğinin en yüksek seviyelerden birine sahip olduğunu görürüz. Farklı yağların nasıl biriktiği aşağıda açıklanmıştır:

 • Üzüm çekirdeği yağı: yüzde 70 omega-6 PUFA
 • Ayçiçek yağı : yüzde 68
 • Mısır yağı : yüzde 54
 • Soya fasulyesi yağı: yüzde 51
 • Kanola yağı: yüzde 19

Bazı uzmanlar, mevcut besin maddelerini dikkate alırsanız muhtemelen üzüm yemenin ve zeytin veya hindistancevizi yağı gibi başka bir yağ kaynağı kullanmanın daha iyi olacağını söyleyecektir . Bununla birlikte, yüksek ısıda pişirme için üzüm çekirdeği yağı kullanmanın, dumanlanma noktası daha düşük olan yağların kullanılmasına göre faydaları vardır.

Güzellik Faydaları

Üzüm çekirdeği yağı cildiniz için en sağlıklı mı? Badem, jojoba veya avokado yağı gibi diğer nemlendirici yağlarla aynıdır.

Cilt bakımında pek çok kullanım alanı vardır ve özellikle kuru cilt tipine sahip veya güneşten zarar görmüş kişiler için faydalıdır. Kuru cildi ve saçları doğal olarak nemlendirmek için kullanılabilir.

Ayrıca,  linoleik asit gibi bazı yağ asitlerinin varlığı nedeniyle cildi koruyabilen bazı antiinflamatuar ve antimikrobiyal etkilere de potansiyel olarak sahiptir .

Sentetik bileşenler içermediğinden, iyi bir E vitamini kaynağı olduğundan ve nemlendirici yağ asitleriyle yüklü olduğundan, rafine edilmemiş üzüm çekirdeği yağını topikal olarak kullanmakta yanlış bir şey yok gibi görünüyor.

Yağlı cilde yatkınsanız üzüm çekirdeği yağının gözeneklerin tıkanmasına katkıda bulunmayan hafif bir nemlendirici olduğunu görebilirsiniz. Aynı zamanda hassas ciltler de dahil olmak üzere iyi bir doğal masaj yağı ve taşıyıcı yağdır (esansiyel yağlarla karıştırılarak).

Nasıl kullanılır

Satın Alınacak En İyi Tür:

Yağlar çeşitli şekillerde yapılabilir; örneğin, bazı ürünler “soğuk preslenir” veya “ekspeller preslenir” (natürel olarak etiketlenenler gibi), diğerleri ise kimyasal çözücüler ve yağları çıkarmak için çok uzun bir süreç gerektirir.

Minik üzüm çekirdeğinin yağını çıkarmak için ağır makineler, bazen de kimyasal maddeler kullanmak gerekiyor. Yağ yapımında kullanılan bazı modern endüstriyel makineler, yağı çok yüksek sıcaklıklara ısıtır; bu da bizim istediğimizin tam tersidir, çünkü bu, yağ asitlerini kimyasal olarak değiştirebilir.

Bu nedenle farklı üzüm çekirdeği yağlarının potansiyel faydaları büyük ölçüde yağların nasıl işlendiğine ve şişelendiğine bağlıdır.

İdeal olarak soğuk preslenmiş, saf, organik üzüm çekirdeği yağı arayın.

Soğuk presleme veya ekspeller presleme, ürünün imalat işlemi sırasında çok yüksek sıcaklıklara ısıtılmadığı anlamına gelir. Bu, yağ asitlerinin moleküler bileşiminin olumsuz yönde değişmesini önler.

Soğuk presleme temel olarak yağı kimyasal solventlere veya yağın içine girip sağlığınıza zarar verebilecek diğer bileşenlere maruz bırakmadan sıkmak için güçlü makineler kullanmaktır.

Maliyetleri azaltmak ve verimliliği hızlandırmak için çoğu üretici, işleme döneminde yüksek ısıya sahip makinelerin yanı sıra heksan gibi solventlere de yöneliyor. Bu nedenle, yüksek kaliteli, saf üzüm çekirdeği yağı ürünlerine biraz daha fazla ödemeniz gerekebilir, ancak buna değer.

Yağın bozulmasını önlemek için depolanırken ışığa ve yüksek ısıya maruz kalmamasına dikkat edin.

Not: Üzüm çekirdeği ekstresi, üzüm çekirdeği yağından biraz farklıdır .

Üzüm çekirdeği ekstresi de üzüm çekirdeğinden elde edilir. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, çoğunlukla inflamasyonun neden olduğu ve kardiyovasküler sistemi etkileyen durumların yönetilmesine yardımcı olmak için kapsül formunda bir besin takviyesi olarak alınır .

Üzüm çekirdeği ekstresi, fenolik asitler, antosiyaninler, flavonoidler ve oligomerik proantosiyanidin kompleksleri (OPC’ler) dahil olmak üzere bir dizi antioksidan içerir.

Onunla Yemek Pişirmek:

Üzüm çekirdeği yağı yemek pişirmeye ne işe yarar? Genellikle orta veya düşük ısıda karıştırarak kızartma ve soteleme gibi durumlarda zeytinyağının yerine iyi bir alternatiftir. Aynı zamanda ayçiçeği, mısır ve aspir yağları gibi işlenmiş yağlardan kesinlikle bir adım ötededir .

Tadı açısından, neredeyse tatsız ve kokusuzdur; bazı insanlar bunu sever çünkü bazen diğer bazı yağlar gibi tariflerin tadını değiştirmez. Salata sosları veya dip soslar hazırlarken sızma zeytinyağı gibi diğer aromatik yağlar muhtemelen daha iyi bir seçimdir.

Bununla birlikte, diğer malzemelerin lezzetini aşmaz; dolayısıyla Bon Appetit dergisinin önerdiği gibi , yüksek kaliteli balzamik sirkelerin veya diğer tatların öne çıkmasını sağlamak için onu kullanmak isteyebilirsiniz.

Pişirme söz konusu olduğunda, saf üzüm çekirdeği yağı nispeten stabildir ve kolayca bozulmadan ısıtılabilir. Bununla birlikte, PUFA’lar bu amaç için en iyi yağ türü olmadığından, kızartmamak en iyisidir.

Ne tür pişirme yöntemleri üzüm çekirdeği yağının iyi bir kullanımıdır?

 • sebze kızartması
 • bir tavada sotelemek
 • fırında kavurma
 • pişirme

Genel olarak, yemek pişirirken avokado yağı veya otla beslenen tereyağı / sade yağı da kullanmak gibi, tasarruflu kullanmayı hedefleyin ; bunlar yerine önerilen alternatiflerdir. Bu, diyetinizin her birinin kendine özgü faydaları olan çeşitli farklı yağları içermesini sağlar.

Sonuç:

 • Üzüm çekirdeği yağı, üzüm çekirdeğinin preslenmesiyle elde edilir. E vitamini bakımından yüksektir ve çoklu doymamış yağlar (PUFAS) açısından çok yüksektir .
 • Üzüm çekirdeği yağı sağlıklı bir yemeklik yağ mıdır? Çoğu insanın parası daha az omega-6 ve daha fazla omega-3 yemeyi karşılayabilir, bu nedenle üzüm çekirdeği yağının yüksek miktarda omega-6 içerdiği göz önüne alındığında, yüksek miktarlarda sahip olunacak en iyi yağ değildir. Bununla birlikte, diğer bazı yağlardan daha yüksek bir dumanlanma noktasına sahiptir, bu nedenle orta miktarlarda akıllı bir seçenektir.
 • Üzüm çekirdeği yağının diğer potansiyel sağlık yararları arasında cildi ve saçları nemlendirmek ve yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı olmak yer alır.
 • Diyetinizdeki ana yağ kaynağı olmamalıdır ve onu diğer sağlıklı yağ türleriyle dengelemeyi hedeflemelisiniz.

Üzüm Çekirdeği Yağı ve daha birçok yağları içerisinde barındıran ürünlerimiz:

1- Miohas Ümmü Bağışıklık Destek Ürünü

 

Miohas Whatsap Destek Hattı

Miohas Whatsap Destek Hattı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir