Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Miohas ile Doğal Sağlıklı Yaşam Rehberi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bitkilerin Faydaları
 4. »
 5. Zencefil Yağı Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Zencefil Yağı Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Zencefil Yağı Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Zencefil yağına aşina değilseniz, bu esansiyel yağla tanışmak için şu andan daha iyi bir zaman olamaz. Zencefil, Zingiberaceae familyasına ait çiçekli bir bitkidir  . Kökü yaygın olarak baharat olarak kullanılır ve binlerce yıldır halk hekimliğinde kullanılmaktadır. Çinliler ve Hintliler, 4.700 yılı aşkın bir süredir rahatsızlıkları tedavi etmek için zencefil toniklerini kullandılar ve tıbbi özellikleri nedeniyle, İsa’nın gelişi sırasında Roma İmparatorluğu ticareti sırasında paha biçilemez bir üründü.

Zamanla baharat ticareti nedeniyle zencefil Asya, Afrika, Avrupa ve Hindistan’a yayıldı. Zencefil sindirim özellikleri nedeniyle Asya mutfağının ayrılmaz bir parçasıdır. En yaygın olarak sindirime yardımcı olma özelliğinden dolayı et de dahil olmak üzere yemeklere eklenir. Bu nedenle zencefil kökü ve zencefil esansiyel yağı, koruma ve tatlandırma yetenekleri nedeniyle popülerlik kazanmaktadır.

Zencefil, her yıl yaklaşık bir metre boyunda saplar yetiştiren çok yıllık otsu bir bitkidir. Saplarında dar, yeşil yapraklar ve sarı çiçekler bulunur. Zerdeçal ve kakule içeren bitki ailesinin bir parçasıdır ve her ikisi de sağlığınız ve zindeliğiniz için son derece faydalıdır. Tatlı, baharatlı, odunsu ve sıcak bir kokuya sahiptir.

Zencefil esansiyel yağı, antiseptik, müshil, tonik ve uyarıcı olarak çalışan, ısıtıcı bir esansiyel yağdır. Zencefil esansiyel yağının sağlık açısından faydaları , taze zencefilin tıbbi sağlık yararlarıyla neredeyse aynıdır . Aslında zencefilin en güçlü formu esansiyel yağdır çünkü en yüksek seviyede gingerol içerir.

Esansiyel yağ, zencefili kullanmanın en iyi yoludur. Sağlık durumlarını tedavi etmek için dahili olarak alınabilir veya ağrılı bir bölgeye taşıyıcı yağ ile topikal olarak sürülebilir. Günümüzde zencefil esansiyel yağı evde bulantı, mide rahatsızlığı, adet bozuklukları, iltihaplanma ve solunum rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Aromaterapi olarak kullanıldığında cesaret ve özgüven duygularını da beraberinde getirdiği biliniyor ve bu nedenle “güçlenme yağı” olarak da biliniyor.

Zencefil Yağı Kullanım Alanları

Zencefil yağı köksaptan veya bitkiden çıkarılır, dolayısıyla ana bileşiği gingerol ve diğer faydalı bileşenler konsantre miktarlarda bulunur. Esansiyel yağ evde dahili olarak, aromatik ve topikal olarak kullanılabilir. Sıcak ve baharatlı bir tada ve güçlü bir kokuya sahiptir.

Zencefil yağı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli sağlık şikayetlerini gidermek için kullanılır:

 • mide rahatsızlığı
 • sindirim sorunları
 • mide bulantısı
 • solunum problemleri
 • enfeksiyonlar
 • kas ağrısı
 • PMS ve dönem belirtileri
 • baş ağrısı
 • iltihap
 • endişe

Zencefil Esansiyel Yağının 10 Faydası

 Zencefil kökü 115 farklı kimyasal bileşen içerir, ancak terapötik faydalar, oldukça güçlü bir antioksidan ve antiinflamatuar ajan olarak görev yapan kökten elde edilen yağlı reçine olan gingerollerden gelir . Zencefil esansiyel yağı ayrıca antibakteriyel ve antiinflamatuar özelliklere sahip savunma maddeleri olan yaklaşık yüzde 90 seskiterpenlerden oluşur.

Zencefil esansiyel yağındaki biyoaktif bileşenler, özellikle gingerol, klinik olarak kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir ve araştırmalar, düzenli olarak kullanıldığında zencefilin bir dizi sağlık durumunu iyileştirme yeteneğine sahip olduğunu ve esansiyel yağın sayısız kullanım ve faydasını ortaya çıkardığını göstermektedir .

İşte zencefil esansiyel yağlarının en iyi faydalarının bir özeti:

1. Mide Rahatsızlığını Tedavi Eder ve Sindirimi Destekler

Zencefil esansiyel yağı kolik, hazımsızlık, ishal, spazmlar, karın ağrıları ve hatta kusma için en iyi doğal ilaçlardan biridir. Zencefil yağı aynı zamanda mide bulantısının doğal tedavisi olarak da etkilidir.

Temel ve Klinik Fizyoloji ve Farmakoloji Dergisi’nde  yayınlanan 2015 hayvan çalışması, sıçanlarda zencefil esansiyel yağının mide koruyucu aktivitesini değerlendirdi. Etanol Wistar sıçanlarında mide ülseri oluşturmak için kullanıldı.

Zencefil esansiyel yağı tedavisi ülseri yüzde 85 oranında önledi. İncelemeler, mide duvarında nekroz, erozyon ve kanama gibi etanolün neden olduğu lezyonların, uçucu yağın ağızdan uygulanmasından sonra önemli ölçüde azaldığını gösterdi. 

Kanıta Dayalı Ücretsiz ve Alternatif Tıp dergisinde yayınlanan bilimsel bir inceleme, esansiyel yağların cerrahi prosedürlerden sonra stres ve mide bulantısını azaltmadaki etkinliğini analiz etti. Zencefil esansiyel yağı solunduğunda mide bulantısını ve ameliyat sonrası mide bulantısını azaltan ilaçlara olan ihtiyacı azaltmada etkili oldu.

Zencefil esansiyel yağı da sınırlı bir süre için analjezik aktivite gösterdi; ameliyattan hemen sonra ağrının hafifletilmesine yardımcı oldu.

2. Enfeksiyonların İyileşmesine Yardımcı Olur

Zencefil esansiyel yağı, mikroorganizmaların ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları öldüren antiseptik bir madde olarak çalışır. Buna bağırsak enfeksiyonları, bakteriyel dizanteri ve gıda zehirlenmesi dahildir. Ayrıca laboratuvar çalışmalarında antifungal özelliklere sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Asya Pasifik Tropikal Hastalıklar Dergisi’nde yayınlanan bir in vitro çalışma, zencefil esansiyel yağı bileşiklerinin Escherichia coli , Bacillus subtilis ve Staphylococcus aureus’a karşı etkili olduğunu buldu . Zencefil yağı aynı zamanda Candida albicans’ın büyümesini de engelleyebildi .

3. Solunum Sorunlarına Yardımcı Olur

Zencefil esansiyel yağı boğaz ve akciğerlerdeki mukusu giderir ve soğuk algınlığı, grip, öksürük, astım, bronşit ve ayrıca nefes kaybı için doğal ilaç olarak bilinir. Balgam söktürücü olduğu için zencefil esansiyel yağı vücuda , tahriş olmuş bölgeyi yağlayan solunum yolundaki salgı miktarını artırması yönünde sinyal verir. Araştırmalar zencefil esansiyel yağının astım hastaları için doğal bir tedavi seçeneği olduğunu göstermiştir.

Astım, bronşiyal kas spazmlarına, akciğer zarının şişmesine ve mukus üretiminin artmasına neden olan bir solunum yolu hastalığıdır. Bu da rahat nefes alamamaya yol açar. Kirlilik, obezite, enfeksiyonlar, alerjiler, egzersiz, stres veya hormonal dengesizliklerden kaynaklanabilir. Zencefil esansiyel yağının antiinflamatuar özellikleri nedeniyle akciğerlerdeki şişliği azaltır ve solunum yollarının açılmasına yardımcı olur.

Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi ve Londra Tıp ve Diş Hekimliği Okulu’ndaki araştırmacılar tarafından yürütülen bir araştırma, zencefil ve aktif bileşenlerinin insan solunum yolu düz kaslarında önemli ve hızlı bir gevşemeye neden olduğunu buldu.

Araştırmacılar, zencefilde bulunan bileşiklerin, astım ve diğer solunum yolu hastalıkları olan hastalar için tek başına veya beta2-agonistler gibi kabul edilen diğer tedavi edici maddelerle kombinasyon halinde tedavi edici bir seçenek sağlayabileceği sonucuna vardı .

4. İnflamasyonu Azaltır

Sağlıklı bir vücutta iltihaplanma, iyileşmeyi kolaylaştıran normal ve etkili bir tepkidir. Ancak bağışıklık sistemi aşırıya kaçıp sağlıklı vücut dokularına saldırmaya başladığında, vücudun sağlıklı bölgelerinde şişkinliğe, şişmeye, ağrıya ve rahatsızlığa neden olan iltihaplarla karşılaşırız.

Zencefil esansiyel yağının zingibain adı verilen bir bileşeni , yağın antiinflamatuar özelliklerinden sorumludur. Bu önemli bileşen ağrının giderilmesini sağlar ve kas ağrılarını, artriti, migreni ve baş ağrılarını tedavi eder.

Zencefil esansiyel yağının vücuttaki ağrıyla ilişkili bileşikler olan prostaglandin miktarını azalttığına inanılmaktadır.

Hint Fizyoloji ve Farmakoloji Dergisi’nde  2013 yılında yayınlanan bir hayvan araştırması, zencefil esansiyel yağının antioksidan aktiviteye ve ayrıca önemli anti-inflamatuar ve antinosiseptif özelliklere sahip olduğu sonucuna varmıştır . Bir ay boyunca zencefil esansiyel yağı ile tedavi edilen farelerin kanındaki enzim seviyeleri arttı. Doz ayrıca serbest radikalleri de temizledi ve akut inflamasyonda önemli bir azalma sağladı. 

5. Kalp Sağlığını Güçlendirir

Zencefil esansiyel yağı, kolesterol düzeylerini ve kanın pıhtılaşmasını azaltmaya yardımcı olacak güce sahiptir. Birkaç ön çalışma zencefilin kolesterolü düşürebileceğini ve kanın pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olabileceğini, bunun da kan damarlarının tıkanabileceği ve kalp krizi veya felce yol açabileceği kalp hastalığının tedavisine yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Kolesterol seviyelerini düşürmenin yanı sıra, zencefil yağının lipid metabolizmasını da iyileştirdiği, kardiyovasküler hastalık ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olduğu görülüyor.

Journal of Nutrition’da yayınlanan bir hayvan araştırması, farelerin 10 haftalık bir süre boyunca zencefil ekstraktı tükettiğinde , bunun plazma trigliseritleri ve LDL kolesterol düzeylerinde önemli düşüşlere yol açtığını buldu .

2016 yılında yapılan bir araştırma, diyaliz hastalarının 10 haftalık bir süre boyunca günde 1.000 miligram zencefil tükettiğinde, toplu olarak serum trigliserit düzeylerinde plasebo grubuyla karşılaştırıldığında yüzde 15’e kadar önemli düşüşler sergilediklerini gösterdi.

6. Yüksek Düzeyde Antioksidanlara Sahiptir

Zencefil kökü çok yüksek düzeyde toplam antioksidan içerir. Antioksidanlar, özellikle oksidasyonun neden olduğu belirli hücre hasarı türlerini önlemeye yardımcı olan maddelerdir.

“Bitkisel İlaç, Biyomoleküler ve Klinik Yönler” kitabına göre zencefil esansiyel yağı yaşa bağlı oksidatif stres belirteçlerini ve oksidatif hasarı azaltabilir . Zencefil özleri ile tedavi edildiğinde sonuçlar, serbest radikallerin lipitlerden elektronları “çaldığı” ve hasara neden olduğu lipit peroksidasyonunda bir azalma olduğunu gösterdi.

Bu, zencefil esansiyel yağının serbest radikal hasarıyla savaşmaya yardımcı olduğu anlamına gelir.

Kitapta vurgulanan bir başka çalışma, sıçanlara zencefil verildiğinde, dokulara kan akışının kısıtlandığı iskeminin neden olduğu oksidatif stres nedeniyle daha az böbrek hasarı yaşadıklarını gösterdi.

Son zamanlarda çalışmalar, zencefil yağının iki bileşeni olan [6]-gingerol ve zerumbone’un antioksidan aktiviteleri sayesinde zencefil esansiyel yağının antikanser aktivitelerine odaklanmıştır . Araştırmaya göre, bu güçlü bileşenler kanser hücrelerinin oksidasyonunu baskılayabiliyor ve pankreas, akciğer, böbrek ve deri kanserleri de dahil olmak üzere çeşitli kanserlerde bir protein reseptörü olan CXCR4’ün baskılanmasında etkili oluyor.

Zencefil esansiyel yağının, özellikle tedavilerde gingerol kullanıldığında fare derisinde tümör oluşumunu engellediği de rapor edilmiştir.

7. Doğal Afrodizyak Olarak Davranır

Zencefil esansiyel yağı cinsel isteği artırır. İktidarsızlık ve libido kaybı gibi sorunları giderir. Isıtıcı ve uyarıcı özellikleri nedeniyle zencefil esansiyel yağı, etkili ve doğal bir afrodizyak olmasının yanı sıra iktidarsızlığa da doğal bir çare olarak hizmet eder. Stresi hafifletmeye yardımcı olur ve cesaret ve öz farkındalık duygularını ortaya çıkararak kendinden şüphe ve korkuyu ortadan kaldırır.

8. Kaygıyı Azaltır

Aromaterapi olarak kullanıldığında zencefil esansiyel yağı kaygı , endişe, depresyon ve bitkinlik duygularını hafifletebilir . Zencefil yağının ısıtıcı kalitesi uykuya yardımcı olarak hizmet eder ve cesaret ve rahatlık duygularını harekete geçirir.

Ayurveda tıbbında zencefil yağının korku, terkedilme, özgüven veya motivasyon eksikliği gibi duygusal sorunları tedavi ettiğine inanılıyor.

ISRN Obstetrik ve Jinekoloji dergisinde yayınlanan bir çalışma, PMS’den mustarip kadınların menstruasyondan yedi gün öncesinden menstruasyondan üç gün sonrasına kadar günde iki zencefil kapsülü aldıklarında , üç döngü boyunca ruh hali ve davranışsal semptomların şiddetinde bir azalma yaşadıklarını buldu.

İsviçre’de yapılan bir laboratuvar çalışmasında zencefil esansiyel yağının insan serotonin reseptörünü aktive ettiği ve bu durumun kaygıyı hafifletmeye yardımcı olabileceği görülmüştür.

9. Kas ve Regl Ağrısını Azaltır

Zingibain gibi ağrıyla mücadele eden bileşenleri nedeniyle zencefil esansiyel yağı, adet krampları, baş ağrıları, sırt ağrıları ve ağrıların giderilmesini sağlar. Araştırmalar, günde bir veya iki damla zencefil esansiyel yağı tüketmenin kas ve eklem ağrısını tedavi etmede pratisyen hekimlerin verdiği ağrı kesicilerden daha etkili olduğunu ileri sürüyor. Bunun nedeni iltihabı azaltma ve dolaşımı artırma yeteneğidir.

Georgia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, günlük zencefil takviyesinin 74 katılımcıda egzersize bağlı kas ağrısını yüzde 25 oranında azalttığını buldu.

Zencefil yağı, iltihapla ilişkili ağrıları olan hastalar tarafından alındığında da etkilidir. Miami Gaziler İşleri Tıp Merkezi ve Miami Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen bir araştırma, diz osteoartriti olan 261 hastanın günde iki kez zencefil özü aldığında , plasebo alanlara kıyasla daha az ağrı yaşadıklarını ve daha az ağrı kesici ilaca ihtiyaç duyduklarını buldu.

10. Karaciğer Fonksiyonunu İyileştirir

Zencefil esansiyel yağının antioksidan potansiyeli ve hepatoprotektif aktivitesi nedeniyle  , Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde yayınlanan bir hayvan çalışması, karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri ile önemli ölçüde ilişkili olan alkolik yağlı karaciğer hastalığının tedavisinde etkinliğini ölçtü .

Tedavi grubunda, alkolik yağlı karaciğer hastalığı olan farelere zencefil esansiyel yağı dört hafta boyunca her gün oral olarak uygulandı. Sonuçlar tedavinin hepatoprotektif aktiviteye sahip olduğunu buldu. Alkol uygulamasından sonra metabolitlerin miktarı arttı ve tedavi grubundaki seviyeler düzeldi. 

Nasıl Kullanılır

Zencefil esansiyel yağını internette ve bazı sağlıklı gıda mağazalarında bulabilir ve satın alabilirsiniz. Güçlü ve tıbbi özellikleri nedeniyle, özellikle zencefil yağını dahili olarak kullanıyorsanız, kullanabileceğiniz en iyi ürünü seçmek istersiniz.

Yüzde 100 saf dereceli bir ürün arayın ve yağı dahili olarak kullanmayı planlıyorsanız, Sertifikalı USDA Organik olan ve besin takviyesi olarak etiketlenen ürünü tercih edin.

Buharla damıtılmış yerine CO2’nin ekstrakte edildiği bir ürün aramak da önemlidir. Buhar damıtma, uçucu yağdaki faydalı bileşikleri öldüren ısı gerektirir.

Öte yandan CO2 ekstraksiyonu mümkün olduğu kadar az ısı gerektirir ve ekstraksiyon sürecinde heksan veya etanol gibi kimyasalların kullanımını gerektirmez.

Zencefil esansiyel yağını aşağıdaki şekillerde kullanabilirsiniz:

 • Kan dolaşımını ve kalp sağlığını iyileştirmek için, kalbe günde iki kez bir ila iki damla zencefil esansiyel yağı sürün.
 • Kas ve eklem ağrıları için, ihtiyaç duyulan bölgeye günde iki kez iki ila üç damla yağ sürün.
 • Ruh halini ve cesaret duygularını artırmak için difüzöre iki ila üç damla ekleyin veya günde iki kez soluyun.
 • Mide bulantısı için iki ila üç damla zencefil yağını dağıtın veya mideye bir ila iki damla uygulayın.
 • Düşük libido için iki ila üç damla zencefil yağını dağıtın veya ayaklara veya alt karnına bir ila iki damla uygulayın.
 • Sindirime yardımcı olmak ve toksinlerden kurtulmak için ılık banyo suyuna iki ila üç damla zencefil yağı ekleyin.
 • Solunum rahatsızlıklarını hafifletmek için zencefil çayı için veya günde iki kez yeşil çaya bir damla zencefil esansiyel yağı ekleyin.
 • Kusmayı tedavi etmek için bir bardak suya veya bir fincan çaya bir damla zencefil yağı ekleyin ve yavaş yavaş için.
 • Yemek pişirmek için küçük bir dozla (bir veya iki damla) başlayın ve zencefil gerektiren herhangi bir yemeğe ekleyin.

Son Söz Olarak;

 • Zencefil esansiyel yağının sağlığa faydaları, taze zencefilin tıbbi sağlık yararlarıyla neredeyse aynıdır. Zencefil yağı aslında zencefilde bulunan en iyileştirici bileşenlerden biri olan gingerol miktarını daha yüksek düzeyde içerir.
 • Zencefil esansiyel yağı, mide bulantısı ve mide rahatsızlığından adet bozuklukları, iltihaplanma ve solunum rahatsızlıklarına kadar çeşitli sağlık sorunları için kullanılır.
 • Zencefil yağı dahili olarak (küçük miktarlarda), aromatik ve topikal olarak kullanılabilir. Hassas ciltlerde kullanıldığında taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir .
 • Zencefil esansiyel yağının en önemli sağlık yararları şunları içerir:
  • Mide rahatsızlığını tedavi edin ve sindirimi destekleyin
  • enfeksiyonların iyileşmesine yardımcı olun
  • solunum problemlerine yardımcı olur
  • iltihabı azaltmak
  • kalp sağlığını güçlendirmek
  • antioksidanlar sağlamak
  • doğal bir afrodizyak olarak çalışmak
  • kaygıyı hafifletmek
  • kas ve adet ağrısını hafifletmek
  • karaciğer fonksiyonunu iyileştirmek

Zencefil Yağı ve daha birçok yağları içerisinde barındıran ürünlerimiz:

1- Miohas Ümmü Bağışıklık Destek Ürünü

 

Miohas Whatsap Destek Hattı

Miohas Whatsap Destek Hattı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir